Orzeczenie sądowe w sprawie o rozwód:

Z żądaniem rozwodu może wystąpić każdy z małżonków. W celu uzyskania rozwodu należy złożyć do Sądu pozew rozwodowy przeciwko małżonkowi. W pozwie rozwodowym należy określić, czy żąda się orzeczenia rozwodu z orzekaniem o winie, czy z zaniechaniem orzekania owinie. Sąd nie będzie rozpatrywał kwestii winy, jeśli drugi małżonek także złoży wniosek o nieorzekanie o winie. W tym wypadku – zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym –następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Sąd orzeknie rozwód tylko, gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Polskie prawo nie przewiduje rozwodu „umownego”, orzekanego automatycznie na zgodne żądanie małżonków. W trakcie postępowania, jeśli Sąd uzna, że są widoki na utrzymanie małżeństwa, zawiesza postępowanie rozwodowe i może skierować małżonków do mediacji. Pomimo rozkładu pożycia, sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli na jego skutek ucierpiałyby wspólne małoletnie dzieci. W sytuacji natomiast gdy małżonkowie, mają wspólne małoletnie dzieci, Sąd po przeprowadzeniu rozprawy i postępowania dowodowego, może orzec rozwód:

– bez orzekania o winie,

– z winy jednego z małżonków,

– z winy obojga małżonków,

– bez winy żadnego z małżonków.

Konsekwencją orzeczenia rozwodu z winy jednego z małżonków, będzie możliwość żądania od małżonka uznanego przez Sąd za wyłącznie winnego alimentów na rzecz drugiego małżonka. Więcej o alimentach na rzecz byłego małżonka – tutaj.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, Sąd w wyroku rozwodowym powinien również orzec o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Ustawodawca wprowadził w tym zakresie szczególne uprawnienie sądu, który w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może zadecydować także o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli druga strona wyrazi zgodę na jego opuszczenie.

W postępowaniu rozwodowym możliwe jest również rozstrzygnięcie w zakresie podział majątku wspólnego. By tak się stało, jeden z małżonków musi złożyć stosowny wniosek w tym zakresie, a ponadto koniecznym będzie uznanie przez Sąd, że przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce taka sytuacja rzadko kiedy ma miejsce i następuje konieczność przeprowadzenia podziału majątku w osobnym postępowaniu. Więcej o postępowaniu w zakresie podziału majątku – tutaj.

Natomiast w sytuacji gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, Sąd dodatkowo orzeka w zakresie władzy rodzicielskiej, kontaktach rodziców z dzieckiem oraz w jakiej wysokości każdy z małżonków będzie zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Warto dodać, że Sąd uwzględni pisemne porozumienie rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, jeżeli nie będzie ono sprzeczne z dobrem dziecka.

Więcej na temat Porozumienia w zakresie władzy rodzicielskiej, kontaktów rodziców z dzieckiem oraz w jakiej wysokości każdy z małżonków będzie zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka – tutaj.